/upload/images/2019/300_1564046187301336.jpeg

تهیه انواع گزارشات مدیریتی

تهیه گزارشات مدیریتی

اگر گزارشات مورد نیاز مدیریت یک مجموعه به درستی و با جزئیات کامل تنظیم گردند, می‌توانند در  تصمیم گیری بهتر و سریع‌تر مدیران کسب و کار موثر بوده و آن‌ها را به سمت پیش‌برد اهداف تعیین شده  هدایت کند. استفاده از آمار مقایسه‌ای در تهیه گزارشات مدیریتی دارای اهمیت فوق العاده ای می‌باشد.

گزارش‌ها، پایه بیشتر تصمیمات مدیران و مسئولان شرکت‌ها و سازمان‌ها است. طریقه فراهم آوری این گزارش‌ها به طور کلی بر وضعیت مالی و مالیاتی فعلی و آینده آن شرکت یا سازمان تاثیرگذار بوده و  همچنین بر سرمایه گذاری‌ها، هزینه‌ها، روش‌ها و خط مشی‌ها، توبیخ‌ها و تشویق‌ها، قضاوت‌ها و استخدام‌ها اثر می‌گذارد. از این جهت، باید توجه و دقت بالا از شروع اندیشه درباره تهیه و تنظیم گزارش‌های مدیریتی گرفته تا تدوین، ارائه و انتقال آن به دیگران رعایت شود.

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در برنامه ریزی هر سازمان، عمل گزارش‌دهی است چون به تصمیم‌گیری سریع و سودمندتر کمک می‌کند. عمده‌ترین مسئله‌ای که در نظام برنامه ریزی سازمان‌ها رخ می‌دهد کیفیت نداشتن گزارش‌های مدیریتی و یا ناقص بودن آن‌ها، جمع‌آوری اطلاعات بصورت موازی و جدول‌های بسیار است. برای تهیه گزارش مدیریتی مناسب بهتر است نسبت به امور و روابط سازمانی درک درستی داشت تا بتوان تصمیم‌های بهتری داشت.

می‌توان گزارش را زمینه ساز بررسی مقدار موفقیت در پیش‌برد طرح‌ها و اهداف سازمان و وسیله ‌ای دانست که ما را از نقاط ضعف و قوت آگاه نموده و امکان توبیخ یا تشویق کارکنان را فراهم می‌سازد.

استفاده از آمار مقایسه‌ای در گزارش مدیریتی

در تصمیم‌گیری‌ها و گزارش‌ها، مقایسه دارای اهمیت است. ممکن است اعلام مقدار افزایش یا کاهش فروش در ماه کنونی چندان برای مدیران جذابیتی نداشته باشد، اما اگر میزان فروش را در مقایسه با ماه قبل یا همین ماه در سال گذشته ارائه کنیم توجه بیشتری جلب می‌شود. باید این نکته را به یاد داشته باشید که واقعی نشان دادن معیارها با ارائه مقایسه ممکن می‌گردد.

شاخص  های مختلفی می‌توانند مورد مقایسه قرار گیرند، مثلا:

  • مقایسه میان مکان‌های جغرافیایی مثل کشورها، مناطق، شهرها، استان‌ها و …
  • مقایسه میان بازه‌های زمانی برابر مثل ماه، دوره‌های سه ماهه، شش ماهه، سال مالی و …
  • مقایسه میان انواع مختلف محصول
  • مقایسه میان گروههای مختلف صنایع مشابه .

گزارش گردش نقدینگی

گزارش‌های نقدینگی، انتقال نقدینگی به درون و بیرون کسب و کار را نشان می‌دهند. این که باید پول ورودی به شرکت شما بیشتر از پول خروجی باشد و این مسئله که گردش نقدینگی مثبت برابر با سود است را همه می‌دانند.

نقدینگی به بنزین شباهت دارد. شما برای حرکت خود به بنزین نیاز دارید و اگر بنزین به اتمام برسد ماشین از حرکت می‌ایستد. ازینرو درصورت اتمام نقدینگی، کسب و کار شما متوقف می‌شود. شما برای پرداخت صورتحساب‌ها و اقساط و همچنین حقوق کارمندان خود به پول نقد احتیاج دارید و بدون انجام این اعمال، نابودی شرکت حتمی خواهد بود.