/upload/images/2019/300_1564047827654274.jpeg

تهیه صورتهای مالی و یادداشتهای همراه

صورتهای مالی اساسی چیست و چه کاربردی دارند ؟

صورت‌های مالی اساسی شامل ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت گردش وجوه نقد و یادداشت‌های توضیحی می‌شوند. تجزیه‌وتحلیل صورتهای مالی  باعث می شود  مدیران شركت‌ها، صاحبان سرمایه، طلبکاران و سرمایه‌گذاران و تامین کنندگان منابع مالی و سایر نهادو ارگانهای ذینفع بتوانند از وضع مالی گذشته، حال و آینده شرکت‌های مورد نظر خود آگاه شوند و درباره آن عملکرد و نقاط قوت و ضعف آنها قضاوت كنند.

برای مشاهده صورتهای مالی اساسی به کدام سایت مراجعه کنیم ؟

برای مطالعه و بررسی صورت‌های مالی شرکت‌ها می‌توان به سایت codal.ir مراجعه کرد.و از اطلاعات آنها استفاده کرد .

ترازنامه چیست وچه کاربردی دارد؟

ترازنامه یا بیلان ،گزارشی است که وضعیت دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق مالکان یک شرکت(حقوق صاحبان سهام) را در یک تاریخ معین نشان می‌دهد. ترازنامه طوری طراحی شده است که میزان دارایی‌های یک شركت همواره برابر با مجموع بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام آن است که به آن معادله اساسی حسابداری نیز می‌گویند.

  از ترازنامه به‌عنوان صورت‌وضعیت مالی نیز نام‌برده می‌شود. ترازنامه در اصل نشان دهنده دارایی ،بدهی و سرمایه شرکت است . 

دارایی‌ها = بدهی‌ها + حقوق صاحبان سرمایه

عناصر اصلی و سه‌گانه ترازنامه چیست ؟

۱- دارایی‌ها(سمت راست ترازنامه)، ۲- بدهی‌ها، ۳- حقوق صاحبان سهام(سمت چپ ترازنامه)
دارایی‌های شرکت از طریق ایجاد بدهی و وام یا از طریق آورده سهامداران اعم از نقدی و غیر نقدی تأمین مالی می‌شوند. آن بخشی از دارایی‌ها که توسط سهامداران شرکت تأمین مالی شده‌اند، در قالب حقوق صاحبان سهام طبقه‌بندی می‌شود.توضیح اینکه که هرگونه تغییر در یک سمت ترازنامه، منجر به تغییر دیگری در سمت بدهی ها و حقوق صاحبان سهام می‌شود که در نهایت حاصل جمع دو طرف با یکدیگر مساوی باقی می‌ماند. دارایی‌ها د رترازنامه به دو دسته دارایی‌های جاری و دارایی‌های ثابت تقسیم می‌شوند.

انواع دارایی در تزازنامه چیست و برچه مبنائی طبقه بندی می شود؟


دارایی‌های جاری در ترازنامه ؛ آن دسته از دارایی‌ها هستند که قابلیت نقدشوندگی بالایی دارند، مانند موجودی نقد، سپرده بانکی، سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت، حساب‌ها و اسناد دریافتنی، موجودی کالا، مواد و...

دارایی‌های ثابت در ترازنامه ؛ برخلاف دارایی‌های جاری فاقد نقدشوندگی بالا بوده و شرکت نیز تصمیمی بر نقد کردن آن‌ها در کوتاه‌مدت ندارد؛ مانند ماشین‌آلات تولیدی، زمین، ساختمان‌ها، اموال، وسایط نقلیه، سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و... مشخصه اصلی دارایی‌های ثابت به‌استثنای زمین، استهلاک آن‌هاست و همه‌ساله بخشی از ارزش آن‌ها به هزینه استهلاک انتقال می‌یابد. در اثر استهلاک، ارزش دفتری این اقلام همه‌ساله کاهش می‌یابد.

انواع بدهی در ترازنامه کدام هستند :


بدهی‌ها نیز همانند دارایی‌ها به دو دسته بدهی جاری و بدهی غیر جاری (بلندمدت) تقسیم می‌شوند. در گروه بدهی جاری آن دسته از اقلامی که دارای سررسید کمتر از یک دوره مالی هستند قرار می‌گیرند؛ مانند حساب‌ها و اسناد پرداختنی، پیش دریافت‌ها، ذخیره مالیات ،تسهیلات مالی کوتاه مدت و ...

در گروه بدهی‌های غیر جاری نیز کلیه بدهی‌های بلندمدت شرکت که انتظار نمی‌رود، در طی یک دوره مالی سررسید شوند، دسته‌بندی می‌شوند، مانند ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان، تسهیلات بلندمدت ویا حسابهای پرداختنی بلندمدت و ...

حقوق صاحبان سهام در ترازنامه 

حقوق صاحبان سهام  درترازنامه که شامل سرمایه، اندوخته قانونی، سایر اندوخته‌ها، سود و زیان انباشته و... است.

صورت سود و زیان چیست و چه کاربردی دارد؟


یکی از مهم‌ترین معیارها برای انتخاب سهام یک شرکت، سود هرسهم کسب شده در یکسال گذشته اطلاع از میزان سودآوری آن شرکت است. هر اندازه میزان سودآوری یک شرکت در مقایسه با قیمت سهام آن شرکت در بورس، بیشتر باشد، می‌تواند یکی از نشانه‌های ارزنده بودن سهم باشد؛ اما چگونه می‌شود از میزان سودآوری یک شرکت مطلع شد؟ صورت سود و زیان، به‌خوبی بیانگر میزان سود یک شرکت در پایان سال مالی است. شرکت‌ها موظف‌اند در پایان سال مالی، صورت و زیان خود را منتشر و از این طریق، میزان سودآوری خود را به سهامداران اطلاع دهند. در صورت سود و زیان، مواردی مانند میزان فروش شرکت‌ها، میزان هزینه‌های آن‌ها و سایر اطلاعات با اهمیت مربوط به عملکرد شرکت قابل‌مشاهده است.

صورت سود و زیان شامل چه اقلامی است ؟

درآمدها؛ شامل درآمدهای عملیاتی و درآمدهای غیرعملیاتی و...
هزینه‌ها؛ شامل بهای تمام‌شده کالای فروش رفته، سایر هزینه‌های عملیاتی، سایر هزینه‌های غیرعملیاتی و هزینه‌های مالی و...
سود(زیان)؛ شامل سود ناخالص، سود عملیاتی، سود ویژه، سود هر سهم(EPS)


صورت جریان وجوه نقدچیست و چه کاربردی دارد؟


گردش نقدینگی در شرکت در طول یکسال به‌وسیله صورت جریان وجوه نقد اندازه‌گیری می‌شود. خصوصیت مهم این صورت مالی این است که منابع و مصارف وجوه نقد را در طول یکسال دقیقاً تعیین می‌کند. صورت گردش وجوه نقد براساس اطلاعات موجود در صورت سود و زیان و ترازنامه محاسبه می‌شود. گردش پول نقد همانند خون حیات‌بخشی است که در شریان شرکت جریان دارد. یک شرکت بدون پول نقد نمی‌تواند ادامه حیات دهد.

بستانکاران به‌دقت جریان نقدی شرکت را بررسی می‌کنند، زیرا آنان نگران پرداخت‌های شرکت هستند؛ به‌عبارت‌دیگر با بررسی این صورت مالی، جریان‌های نقدی بالقوه آتی شرکت، میزان قدرت پرداخت دیون، قدرت نقدینگی، انعطاف‌پذیری مالی و کیفیت درآمد شرکت قابل ارزیابی است.

اطلاعات پیوست صورت‌های مالی یا همان یادداشتهای توضیحی صورتهای مالی چیست :


ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد، اکثر اطلاعات مالی مورد نیاز تحلیلگران را پوشش می‌دهند؛ اما جزییات دقیق‌تر عملکرد مالی شرکت‌ها را می‌توان از سایر بخش‌های گزارش سالانه استخراج کرد. این گزارش‌های مالی شامل مواردی نظیر یادداشت‌های توضیحی همراه صورت‌های مالی، گزارش تحلیلی هیئت‌مدیره و گزارش حسابرس می‌شود.

یادداشت‌های توضیحی، اطلاعات تکمیلی درباره حساب‌های مندرج در صورت‌های مالی مانند اهم رویه حسابداری ،تاریخچه شرکت ، ریز دارایی‌های ثابت و جدول خرید یا فروش آن‌ها، روش حسابداری محاسبه استهلاک دارایی‌ها، ریز تعهدات و دیون شرکت و ... است.

 

برای اطلاع از آخرین تغییرات درصورتهای مالی در سال 98کلیک کنید